Освітня програма
Розділ 1
Призначення навчально-реабілітаційного центру та засіб реалізації програми
Призначення навчально-реабілітаційного центру полягає в наданні якісної повної загальної освіти дітям дошкільного та шкільного віку з особливими освітніми потребами, забезпеченні їх всебічного розвитку, психофізичного розвитку та корекції психофізичних порушень дітей з порушеннями слуху, мовлення, опорно-рухового апарату, інтелекту, аутичного спектру розвитку, з іншими комбінованими дефектами, соціалізації дітей з особливими освітніми потребами, вихованні і самореалізації особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності.
Досягнення цієї мети забезпечується шляхом формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності, особистісних якостей дитини, розвитку і корекції всіх психічних процесів, сприяння психофізичній адаптації та соціальній реабілітації дітей, формування навичок життєдіяльності в соціальному середовищі.
Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.
Основним засобом реалізації призначення закладу загальної середньої освіти є засвоєння учнями обов'язкового мінімуму змісту загальноосвітніх програм. У той же час заклад має у своєму розпорядженні додаткові засоби реалізації свого призначення, а саме
· уведення в навчальний план предметів і курсів, що сприяють загальнокультурному розвитку особистості та формують гуманістичний світогляд;
· надання учням можливості спробувати себе в різних видах діяльності (інтелектуальної, трудової, художньо-естетичної тощо);
· оригінальна організація навчальної діяльності, інтеграція навчальної та позанавчальної діяльності;
· надання широкого спектра додаткових освітніх програм і додаткових освітніх послуг, корекційних послуг.
Освітня програма, що реалізується в закладі, спрямована на: формування в здобувачів освіти соціальної активності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля і розвитку суспільства, усвідомлення можливості сталого розвитку для майбутніх поколінь; формування відповідального громадянина, що розуміє принципи та механізми функціонування суспільства, розвиток готовності до співпраці, толерантності щодо різноманітних способів діяльності і думок; становлення здобувача світи як свідомого громадянина, здатного вести здоровий образ життя та формувати навколо себе безпечне життєве середовище; розвиток лідерської ініціативи, здатності успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі, забезпечення кращого розуміння здобувачами освіти практичних аспектів фінансових питань.
Реалізація освітньої програми школи здійснюється через два рівні освіти:
початкова освіта тривалістю чотири роки;
базова середня освіта тривалістю шість років.
Розділ 2
Опис «моделі» випускника школи
Модель випускника Нової Української Школи – це необхідна основа для сміливих і успішних кроків учнів у своє майбутнє. Всі інші здобутки у сфері компетентності може принести людині лише наполеглива цілеспрямована праця, бажання вчитися і ділитися досвідом з іншими.
Випускник школи має міцні знання і вміло користується ними. Знання та вміння отримані здобувачем освіти тісно взаємопов’язані з його ціннісними орієнтирами.
Набуті життєві компетентності випускник вміло використовує для успішної самореалізації у житті, навчанні та праці. Він вміє критично мислити, логічно обґрунтовувати позицію, виявляти ініціативу, творити, вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення.
Наш випускник – це передусім людина соціалізована, творча, з великим потенціалом саморозвитку та самореалізації в межах свої психофізичних особливостей, широким спектром особистості:
· випускник школи проінформована особистість;
· готовий брати активну участь у суспільно-культурному житті громади, держави;
· є свідомим громадянином, готовим відповідати за свої вчинки;
· свідомо ставиться до свого здоров’я та довкілля;
· мислить креативно, використовуючи увесь свій творчий потенціал.
Випускник компетентний у ставленні до життя — реалізує себе через самопізнання, саморозуміння та інтелектуальну культуру.
Випускник початкових класів має знання, уміння та навички, передбачені стандартом початкової освіти. Він упевнений у собі, старанний, працелюбний, самостійний, дисциплінований, вмотивований на досягнення успіху, вміє слухати і чути, критично мислити і має почуття самоконтролю, навички навчальної діяльності, культуру поведінки і мови, основи особистої гігієни і здорового способу життя.
Випускник базової основної школи володіє певними якостями і вміннями на рівні вимог державних освітніх стандартів, успішно засвоює загальноосвітні програми з усіх предметів шкільного навчального плану; має систему розумових навичок (порівняння, узагальнення, аналіз, синтез, класифікацію, визначення головного); володіє основами комп’ютерної грамотності; знає свої громадянські права і вміє їх реалізувати; оцінює свою діяльність з погляду моральності та етичних цінностей; дотримується правил культури поведінки і спілкування; веде здоровий спосіб життя; готовий до форм і методів навчання, використовуваних у старших класах.
Випускник старших класів має міцні знання на рівні вимог державних освітніх стандартів, що забезпечує вступ до закладу вищої професійної освіти та подальше успішне навчання; володіє основами комп'ютерної грамотності; володіє культурою інтелектуальної діяльності; знає і поважає культуру України та інших народів; поважає свою й чужу гідність, права, свободи інших людей; дотримується правил культури поведінки і спілкування; має почуття соціальної відповідальності; веде здоровий спосіб життя; володіє способами отримання інформації; прагне духовного і соціального добробуту.
Наш випускник - свідомий громадянин і патріот своєї країни, готовий до сміливих і успішних кроків у майбутнє.
Розділ 3
Цілі та задачі освітнього процесу школи
Цілі та задачі освітнього процесу на кожному рівні реалізації освітніх програм повинні бути обумовлені «моделлю» випускника, призначенням і місцем навчально-реабілітаційного центру в освітньому просторі міста, району, області. Вони повинні бути сформульовані конкретно, бути вимірними, досяжними, визначеними за часом, несуперечливими по відношенню одна до одної. Інакше кажучи, відповідати загальним вимогам, що пропонуються до визначення цілей і задач.
Перед школою поставлені такі цілі освітнього процесу:
1.Забезпечити засвоєння учнями обов'язкового мінімуму змісту початкової відповідно їх психофізичному розвитку, основної, середньої загальної освіти на рівні вимог державного освітнього стандарту;
2.Гарантувати наступність освітніх програм усіх рівнів;
3.Створити основу для адаптації учнів до життя в суспільстві, для усвідомленого вибору та наступного засвоєння професійних освітніх програм відповідно до своїх психофізичних можливостей;
4.Формувати позитивну мотивацію учнів до навчальної діяльності;
5.Забезпечити соціально-педагогічні відносини, що зберігають фізичне, психічне та соціальне здоров'я учнів;
6. Підвищення кваліфікації педагогічних працівників шляхом своєчасного та якісного проходження курсів перепідготовки;
7.Проведення атестації та сертифікації педагогів;
8.Цілеспрямоване вдосконалення навчально-матеріальної бази центру.
Розділ 4
Навчальний план та його обґрунтування
Програма початкової освіти окреслює підходи до організації єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової освіти.
Початкова освіта здобувається з шести (семи) років (відповідно до Закону України «Про освіту»).
Програма визначає загальний обсяг навчального навантаження на тиждень, забезпечує взаємозв’язки окремих предметів, курсів за вибором, їх інтеграцію та логічну послідовність вивчення, які будуть подані в рамках навчальних планів.
Пояснювальна записка
до робочого навчального плану
дошкільного відділення
(молодша група)
Навчальний план дошкільного відділення складений відповідно до листа МОН України від 02.07.2019 № 1/9-419 «Щодо організації діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2019/2020 навчальному році»; наказу МОН України від 20.04.2015 р. № 446, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 травня 2015 р. за № 520/26965 «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності». Навчальний план складається на основі Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція), схваленого рішенням Колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (від 4 травня 2012 року, протокол № 5/2-2), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (№ 615 від 22.05.2012 «Про затвердження Базового компоненту дошкільної освіти (нова редакція)») з урахуванням індивідуальних особливостей розвитку та можливостей дошкільників.
Складова навчального плану включає корекційні заняття та години навчально-розвивальних занять, спрямованих на вирішення специфічних завдань, зумовлених особливостями психофізичного розвитку учнів, а саме:
• розвиток зорового сприйняття, мовлення, пізнавальної діяльності, психофізичний, соціально-комунікативний розвиток дітей з особливими потребами, формування в них навичок просторового, соціально-побутового орієнтування тощо;
• розвиток навичок саморегуляції та саморозвитку в дітей шляхом взаємодії з навколишнім природним середовищем з урахуванням наявних знань, умінь і навичок комунікативної діяльності й творчості;
• формування компенсаційних способів діяльності як важливої умови підготовки дітей з особливими освітніми потребами до навчання в загальноосвітній школі;
• створення умов для соціальної реабілітації та інтеграції дітей з особливими освітніми потребами, розвиток їх самостійності та життєво важливих компетенцій.
Навчання проводиться на основі програми «Дитина», (Освітня програма для дітей від 2 до 7 років рекомендована Міністерством освіти і науки України (лист МОН України №1/11-16163 від 09.11.2015р.);
Навчальні заняття організовуються за семестровою системою. Кількість годин на день для кожного вихованця не перевищує максимально допустиме навчальне навантаження на тиждень на дитину відповідно її віку. План корекційно-реабілітаційної роботи складається після мультидисциплінарного обстеження кожного вихованця фахівцями центру.
Робочий навчальний план
КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний
ресурсно-методичний центр корекційної роботи та
інклюзивного навчання» Дніпропетровської обласної ради»
для дошкільного відділення
(молодша група)
на 2019-2020 навчальний рік
№ з/п | Види діяльності за освітніми лініями | Кількість занять на тиждень |
1 | Ознайомлення із соціумом | 2 |
2 | Ознайомлення з природним довкіллям | 1 |
3 | Художньо-продуктивна діяльність | 4 |
4 | Логіко-математичний розвиток | 1 |
5 | Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування, грамота | 3 |
6 | Здоров’я та фізичний розвиток | 3 |
7 | Корекційно-розвиткові заняття: | 3 |
· | Загальна кількість занять на тиждень | 17 |
Пояснювальна записка
до робочого навчального плану
дошкільного відділення
(старша група)
Навчальний план дошкільного відділення складений відповідно до листа МОН України від 02.07.2019 № 1/9-419 «Щодо організації діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2019/2020 навчальному році»; наказу МОН України від 20.04.2015 р. № 446, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 травня 2015 р. за № 520/26965 «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності». Навчальний план складається на основі Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція), схваленого рішенням Колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (від 4 травня 2012 року, протокол № 5/2-2), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (№ 615 від 22.05.2012 «Про затвердження Базового компоненту дошкільної освіти (нова редакція)») з урахуванням індивідуальних особливостей розвитку та можливостей дошкільників.
Складова навчального плану включає корекційні заняття та години навчально-розвивальних занять, спрямованих на вирішення специфічних завдань, зумовлених особливостями психофізичного розвитку учнів, а саме:
• розвиток зорового сприйняття, мовлення, пізнавальної діяльності, психофізичний, соціально-комунікативний розвиток дітей з особливими потребами, формування в них навичок просторового, соціально-побутового орієнтування тощо;
• розвиток навичок саморегуляції та саморозвитку в дітей шляхом взаємодії з навколишнім природним середовищем з урахуванням наявних знань, умінь і навичок комунікативної діяльності й творчості;
• формування компенсаційних способів діяльності як важливої умови підготовки дітей з особливими освітніми потребами до навчання в загальноосвітній школі;
• створення умов для соціальної реабілітації та інтеграції дітей з особливими освітніми потребами, розвиток їх самостійності та життєво важливих компетенцій.
Навчання проводиться на основі програми «Впевнений старт», для дітей старшого дошкільного віку за загальною науковою редакцією Т. О. Піроженко, рекомендованою Міністерством освіти і науки України (Лист МОН України № 1/11-7684 від 01.08.2017 року).
Кількість годин на день для кожного вихованця не перевищує максимально допустиме навчальне навантаження в тиждень на дитину відповідно її віку. План корекційно-реабілітаційної роботи складається після обстеження кожного вихованця фахівцями центру.
Робочий навчальний план
КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний
ресурсно-методичний центр корекційної роботи та
інклюзивного навчання» Дніпропетровської обласної ради»
для дошкільного відділення
(старша група)
на 2019-2020 навчальний рік
№ з/п | Види діяльності за освітніми лініями | Кількість занять на тиждень |
1. | Ознайомлення із соціумом | 3 |
2. | Ознайомлення з природним довкіллям | 2 |
3. | Художньо-продуктивна діяльність: музичні заняття | 2 |
| логоритміка | 1 |
| малювання | 1 |
| конструювання, ліплення, аплікація | 1 |
4. | Логіко-математичний розвиток | 2 |
5. | Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування, грамота | 2 |
6. | Здоров’я та фізичний розвиток | 3 |
7. | Корекційно-розвиткові заняття: | 6 |
· | Загальна кількість занять на тиждень | 23 |
Пояснювальна записка
до робочого навчального плану
Відділення розвитку дитини та підготовки до школи
КЗО "Багатопрофільний навчально-реабілітаційний ресурсно-методичний центр корекційної роботи
та інклюзивного навчання" ДОР" на 2019-2020 н.р.
Відділення розвитку дитини та підготовки до школи в «БНРРМЦКР та ІН» розраховано на 12 дітей старшого дошкільного віку з аутичними розладами у поєднанні з порушеннями центральної нервової системи та тяжкими порушеннями мовлення.
Навчальний план Відділення складений відповідно до листа МОН України від 02.07.2019 № 1/9-419 «Щодо організації діяльності закладів освіти, що забезпечують здобуття дошкільної освіти у 2019/2020 навчальному році»; наказу МОН України від 20.04.2015 р. № 446, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 травня 2015 р. за № 520/26965 «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності». Навчальний план складається на основі Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція), схваленого рішенням Колегії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (від 4 травня 2012 року, протокол № 5/2-2), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (№ 615 від 22.05.2012 «Про затвердження Базового компоненту дошкільної освіти (нова редакція)») з урахуванням індивідуальних особливостей розвитку та можливостей дошкільників.
Складова навчального плану включає години корекційно-розвивальних занять, спрямованих на вирішення специфічних завдань, зумовлених особливостями психофізичного розвитку учнів, а саме:
• розвиток зорового або слухового сприйняття, мовлення, пізнавальної діяльності, психофізичний, соціально-комунікативний розвиток дітей з особливими потребами, формування в них навичок просторового, соціально-побутового орієнтування тощо;
• розвиток навичок саморегуляції та саморозвитку в дітей шляхом взаємодії з навколишнім природним середовищем з урахуванням наявних знань, умінь і навичок комунікативної діяльності й творчості;
• формування компенсаційних способів діяльності як важливої умови підготовки дітей з особливими освітніми потребами до навчання в загальноосвітній школі;
• створення умов для соціальної реабілітації та інтеграції дітей з особливими освітніми потребами, розвиток їх самостійності та життєво важливих компетенцій.
Навчання проводиться на основі наступних програм:
- «Дитина», Освітня програма для дітей від 2 до 7 років рекомендованою Міністерством освіти і науки України (лист МОН України №1/11-16163 від 09.11.2015р.);
- Комплексної програми розвитку дітей дошкільного віку з аутизмом «Розквіт» / Наук. кер. та заг. ред. Т. В. Скрипник. Гриф Міністерства освіти і науки від 04.04.2013 №1/11-6544.
Навчальні заняття організовуються за семестровою системою. Кількість годин на день для кожного вихованця відповідає віку та не перевищує максимально допустиме навчальне навантаження в тиждень на дитину. План корекційно-реабілітаційної роботи складається після обстеження вихованців фахівцями центру.
Робочий навчальний план
КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний
ресурсно-методичний центр корекційної роботи та
інклюзивного навчання» Дніпропетровської обласної ради»
Відділення розвитку дитини та підготовки до школи
на 2019-2020 навчальний рік
№ п.п. | Розділ | Кількість вчительських годин на тиждень |
1. | Здоров’я та фізичний розвиток | 3 |
2. | Ознайомлення із соціумом | 3 |
3. | Художньо-продуктивна діяльність | 5 |
4. | Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування | 3 |
5. | Ознайомлення з природним довкіллям | 2 |
6. | Логіко-математичний розвиток | 2 |
7. | Корекційно-розвиткові заняття | 5 |
|
|
|
| Всього: | 23 |
Пояснювальна записка
до робочого навчального плану КЗО "Багатопрофільний навчально-реабілітаційний ресурсно-методичний центр корекційної роботи
та інклюзивного навчання" ДОР" на 2019-2020 н.р.
Кількість класів - 24.
Орієнтовна кількість учнів - 260.
Робочий навчальний план КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний ресурсно-методичний центр корекційної роботи та інклюзивного навчання" ДОР" на 2019-2020 н.р. складено відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 05.08.2019 № 1/9-498 «Методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти у 2019/2020 навчальному році»:
1-2 класи – у відповідності до Закону України «Про освіту», Концепції «Нова українська школа», Державного стандарту початкової освіти за Типовою освітньою програмою початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами, затвердженою наказом МОН України від 26.07.2018 № 814 (Додаток 1 для дітей з порушеннями слуху. Додаток 9 для дітей з тяжкими порушеннями мовлення);
Освітню програму укладено за такими освітніми галузями:
мовно-літературна - включає українську мову та літературу;
математична - спрямована на формування математичної та інших ключових компетентностей;
природнича - має на меті формування компетентностей в галузі природничих наук, основи наукового світогляду, становлення відповідальної природоохоронної поведінки у навколишньому світі;
технологічна - формування компетентностей в галузі техніки і технологій, здатності до зміни навколишнього світу засобами сучасних технологій;
інформативна - формування інформаційно-комунікаційної компетентності, здатності до розв’язання проблем з використанням цифрових пристроїв для розвитку, самовираження, здобуття навичок безпечної діяльності в інформаційному суспільстві;
соціальна і здоров’язбережувальна - формування соціальної компетентності, активної громадянської позиції, підприємливості, розвиток самостійності, застосування моделі здорової та безпечної поведінки, збереження власного здоров’я та здоров’я інших;
громадянська та історична - формування громадянської та інших компетентностей, готовності до змін шляхом осмислення зв’язків між минулим і сучасним життям, активної громадянської позиції, набуття досвіду життя в соціумі з урахуванням демократичних принципів;
мистецька - формування цінностей у процесі пізнання мистецтва та художньо-творчого самовираження, поваги до національної та світової мистецької спадщини;
фізкультурна – формування мотивації до занять фізичною культурою і спортом для забезпечення гармонійного фізичного розвитку, вдосконалення життєво необхідних рухових умінь та навичок.
Мовно-літературна освітня галузь реалізується через предмети: українська мова і література, англійська мова, українська жестова мова. Математична освітня галузь через предмет – математика. Природнича, громадянська та історична реалізується через інтегрований предмет – я досліджую світ.
Корекційні заняття спрямовані на:
- формування особистісних якостей дитини, розвиток і корекцію всіх психічних процесів, сприяння психологічній адаптації та соціальної реабілітації дітей;
- розвиток та подолання порушень усного та писемного мовлення;
- корекцію та розвиток рухових порушень та недоліків фізичного розвитку, формування вмінь диференціювати рухи відповідно до ступеня мускульних навантажень, темпу рухів, підпорядкування рухів музиці.
Основні напрямки корекційно-розвиткової роботи: розвиток мовлення, логоритміка, розвиток слухового сприймання та формування вимови, лікувальна фізична культура, ритміка.
3-4 класи – за Типовою освітньою програмою спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з особливими освітніми потребами, затвердженою наказом МОН України від 25.06.2018 № 693 (Таблиця 6 для дітей зі зниженим слухом. Таблиця 8 для дітей з тяжкими порушеннями мовлення).
Освітню програму укладено за такими освітніми галузями:
Мова і література
Суспільствознавство
Мистецтво
Математика
Природознавство
Технології
Здоров’я і фізична культура
Повноцінність початкової освіти забезпечується реалізацією як інваріантної, так і варіативної складових.
Освітня галузь "Мови і літератури" з урахуванням вікових особливостей учнів у навчальних планах реалізується через окремі предмети "Українська мова (мова і читання)", «Англійська мова», «Українська жестова мова».
Освітні галузі "Математика", "Природознавство" реалізуються через однойменні окремі предмети, відповідно, - "Математика", "Природознавство".
Освітня галузь "Суспільствознавство" реалізується предметом "Я у світі".
Освітня галузь "Здоров'я і фізична культура" реалізується окремими предметами "Основи здоров'я" та "Фізична культура".
Освітня галузь "Технології" реалізується через предмет "Трудове навчання".
Освітня галузь "Мистецтво" реалізується окремими предметами "Образотворче мистецтво" і "Музичне мистецтво"
Варіативна складова використана на підсилення предметів інваріантної складової.
Корекційні заняття спрямовані на:
- формування особистісних якостей дитини, розвиток і корекція всіх психічних процесів, сприяння психологічній адаптації та соціальної реабілітації дітей;
- розвиток та подолання порушень усного та писемного мовлення;
- корекція та розвиток рухових порушень та недоліків фізичного розвитку, формування вмінь диференціювати рухи відповідно до ступеня мускульних навантажень, темпу рухів, підпорядкування рухів музиці.
Основні напрямки корекційно-розвиткової роботи: розвиток мовлення, логоритміка, розвиток слухового сприймання та формування вимови, лікувальна фізична культура, ритміка.
Освітня програма базової середньої освіти окреслює організацію закладом єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти, Законом України «Про освіту» і складена
5-10 класи – за Типовою освітньою програмою спеціальних закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня для дітей з особливими освітніми потребами, затвердженою наказом МОН України від 12.06.2018 № 627 (Таблиця 8 для дітей зі зниженим слухом. Таблиця 11 для дітей з тяжкими порушеннями мовлення).
Корекційні заняття спрямовані на:
- формування особистісних якостей дитини, розвиток і корекцію всіх психічних процесів, сприяння психологічній адаптації та соціальної реабілітації дітей;
- розвиток та подолання порушень усного та писемного мовлення;
- корекцію та розвиток рухових порушень та недоліків фізичного розвитку, формування вмінь диференціювати рухи відповідно до ступеня мускульних навантажень, темпу рухів, підпорядкування рухів музиці.
Основні напрямки корекційно-розвиткової роботи: розвиток мовлення, логоритміка, розвиток слухового сприймання та формування вимови, лікувальна фізична культура, ритміка.
Із 24 класів за програмою для дітей з порушеннями мовлення будуть навчатись наступні: 1-А, 1-Б, 1-В, 2-А, 2-Б, 2-Г, 2-Д, 3-А, 3-Б, 4-А, 4-Б, 5-А, 6-А, 7-А, 8-А, 10-А; за програмою для дітей зі зниженим слухом: 2-В, 3-В, 4-В, 5-Б, 5-В, 7-Б, 8-Б, 9-А.
Навчальний план містить інваріативну складову сформовану на державному рівні.
У 2-В класі години на вивчення української мови та української жестової мови перерозподілені наступним чином: українська мова – 7 год., українська жестова мова – 1 год., так як учні цього класу потребують додаткового часу на вивчення української мови і навчання їх направлено більше на розвиток мовлення, ніж на знання жестів, у тому числі за проханням батьків.
До інваріативної складової входять корекційно–розвиткові заняття, спрямовані на вирішення специфічних завдань, зумовлених особливостями психофізичного розвитку учнів і реалізується через навчальні предмети та курси:
для дітей зі зниженим слухом: «Розвиток слухового сприймання та формування вимови», «Ритміка», «Лікувальна фізкультура»;
для дітей з тяжкими порушеннями мовлення: «Корекція мовлення», «Логоритміка», «Ритміка», «Лікувальна фізкультура», «Розвиток зв’язного мовлення».
Додаткові години варіативної складової у початкових класах для дітей з порушеннями мовлення використані на наступні факультативні заняття: у перших класах - вимова (1 год.), у других – розвиток мовлення (1 год.), у 3-4 класах – українська мова (1 год.) – з метою збільшення часу для роботи над усуненням вад мовлення у дітей; у початкових класах для дітей зі зниженим слухом на додаткові години з математики (1 год.). У 5-11 класах додаткові години варіативної складової з метою профорієнтації та соціалізації учнів в громадянському суспільстві виділені на факультатив з трудового навчання у 5-А, 5-Б, 5-В, 7-А (1 год.) та 8-Б класі (2 год.), на факультатив з історії України у 6-А класі – 1 год., де вчитель буде опробовувати власні допоміжні таблиці; на факультатив з інформатики у 7-Б класі – 1 год.; на факультатив з іспанської мови у 8-А – 2 год.; на факультатив з української мови у 9-А – 1 год.; на українську жестову мову - 1 год. у 10-А класі, де в цьому році будуть навчатись діти зі зниженим слухом у класі для дітей з порушеннями мовлення.
Індивідуальна форма навчання учнів, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, організована згідно наказу МОН України від 12.01.2016 р. № 8, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 р. за № 184/28314.
Повноцінність загальної освіти дітей забезпечується реалізацією як інваріативної, так і варіативної складової навчального плану.
Робочий навчальний план
КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний
ресурсно-методичний центр корекційної роботи та
інклюзивного навчання» Дніпропетровської обласної ради»
початкової школи для дітей зі зниженим слухом
на 2019-2020 н. р.
Освітні галузі |
Навчальні предмети | Кількість годин на тиждень у класах | ||||
1-в | 2-в | 3-в | 4-в | 1-4 | ||
Мови і література | Українська мова і література | 7 | 7 | 7 | 7 | 28 |
Українська жестова мова | 2 | 1 | 1 | 1 | 5 | |
Англійська мова | - | 1 |
|
| 1 | |
Математика | Математика | 4 | 4 | 4 | 4 | 16 |
Природознавство (природнича) | Природознавство
Я досліджую світ
Я у світі | - | - | 2 | 2 | 4 |
Суспільствознавство (соціальна і здоров’язбережува-льна, громадянська і історична) |
3 |
3 |
1 |
1 |
6
2 | |
Технології | Трудове навчання | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
Сходинки до інформатики | - | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Здоров’я і фізична культура | Фізична культура | 3 | 3 | 2 | 2 | 10 |
Основи здоров’я | - | - | 1 | 1 | 2 | |
Мистецтво | Образотворче мистецтво | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
Музичне мистецтво | 1 | 1 |
|
| 2 | |
Разом | 22 | 23 | 21 | 21 | 87 | |
Корекційно-розвиткові заняття | Розвиток слухового сприймання та формування вимови | 15 | 15 | 14 | 14 | 58 |
Ритміка | 1 | 1 | 2 | 2 | 6 | |
Лікувальна фізкультура | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | |
Разом | 40 | 41 | 39 | 39 | 159 | |
Додаткові години на предмети інваріантної складової, курси за вибором, індивідуальні та групові заняття | 1 –матем | 1 –матем | 1 –матем | 1 –матем | 4 | |
Гранично допустиме навчальне навантаження на учня (без корекцйно-розвиткових занять) | 20 | 21 | 22 | 22 | 85 | |
Сумарна кількість годин інваріантної і варіативної складових | 41 | 42 | 40 | 40 | 163 |
Робочий навчальний план
КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний
ресурсно-методичний центр корекційної роботи та
інклюзивного навчання» Дніпропетровської обласної ради»
початкової школи для дітей з тяжкими порушеннями мовлення
на 2019-2020 н.р.
Освітні галузі |
Навчальні предмети | Кількість годин на тиждень у класах |
| |||||||||
1-а | 1-б | 2-а | 2-б | 2-г | 2-д | 3-а | 3-б | 4-а | 4-б | 0-4 | ||
Мови і література | Українська мова і література | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 | 5 | 5 | 5 | 62 |
Англійська мова | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 20 | |
Математика | Математика | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 40 |
Природознавство (природнича) | Природознавство
Я досліджую світ
Я у світі | - | - | - | - | - | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 |
Суспільствознавство (соціальна і здоров’язбережувальна, громадянська і історична) | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
1 |
1 |
1 |
1 | 18
4 | |
Технології | Трудове навчання | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 10 |
Сходинки до інформатики | - | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 8 | |
Здоров’я і фізична культура | Фізична культура | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 26 |
Основи здоров’я | - | - | - | - | - | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | |
Мистецтво | Музичне мистецтво | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 10 |
Образотворче мистецтво | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 10 | |
Разом |
| 22 | 22 | 23 | 23 | 23 | 23 | 21 | 21 | 21 | 21 | 220 |
Корекційно-розвиткові заняття | Корекція мовлення | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 50 |
Корекція розвитку (РЗМ) | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 30 | |
Логоритміка | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 20 | |
Лікувальна фізкультура | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 20 | |
Разом |
| 34 | 34 | 35 | 35 | 35 | 35 | 33 | 33 | 33 | 33 | 340 |
Додаткові години на предмети інваріантної складової, курси за вибором, індивідуальні та групові заняття | 1 – вим | 1 – вим | 1 - РМ | 1 - РМ | 1 - РМ | 1 - РМ | 1 – укр.м. | 1 - укр.м. | 1 - укр.м. | 1 - укр.м. | 10 | |
Гранично допустиме навчальне навантаження (без корекційно-розвиткових занять) | 20 | 20 | 21 | 21 | 21 | 21 | 22 | 22 | 22 | 22 | 212 | |
Сумарна кількість годин інваріантної і варіативної складових | 35 | 35 | 36 | 36 | 36 | 36 | 34 | 34 | 34 | 34 | 350 |
Робочий навчальний план
КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний
ресурсно-методичний центр корекційної роботи та
інклюзивного навчання» Дніпропетровської обласної ради»
6-10 класів дітей зі зниженим слухом на 2019-2020 н.р.
Освітні галузі | Навчальні предмети | Кількість годин на тиждень у класах | |||||
5-б | 5-в | 7-б | 8-б | 9-а | 5-10 | ||
Мови і літератури | Українська мова | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 15 |
Українська література | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 | |
Українська жестова мова | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 | |
Англійська мова | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 | |
Зарубіжна література | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 | |
Суспільство-знавство | Історія України | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
Всесвітня історія | - | - | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Основи правознавства | - | - | - | - | 1 | 1 | |
Математика | Математика | 4 | 4 | - | - | - | 8 |
Алгебра | - | - | 2 | 2 | 2 | 6 | |
Геометрія | - | - | 2 | 2 | 2 | 6 | |
Природознавство | Природознавство | 1 | 1 | - | - | - | 2 |
Біологія | - | - | 2 | 2 | 2 | 6 | |
Географія | - | - | 1 | 2 | 2 | 5 | |
Фізика | - | - | 2 | 2 | 2 | 6 | |
Хімія | - | - | 1 | 2 | 2 | 5 | |
Мистецтво | Музичне мистецтво | 1 | 1 | 1 | - | - | 3 |
Образотворче мистецтво | 1 | 1 | 1 | - | - | 3 | |
Мистецтво | - | - | - | 1 | 1 | 2 | |
Технології | Трудове навчання | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 12 |
Інформатика | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 | |
Здоров’я і фізична культура | Основи здоров’я | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
Фізична культура | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 | |
Разом | 24 | 24 | 29 | 30 | 31 | 138 | |
Корекційно-розвиткові заняття | Розвиток слухового сприймання та формування вимови | 10 | 10 | 6 | 6 | 4 | 36 |
Лікувальна фізкультура (ритміка) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 | |
Разом | 36 | 36 | 37 | 38 | 37 | 184 | |
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття, консультації | 1 – труд. навч. | 1 – труд. навч. | 1 – інф. | 2 – труд. навч. | 1 – укр.мова | 6 | |
Гранично допустиме навчальне навантаження на учня | 25 | 25 | 30 | 32 | 32 | 144 | |
Сумарна кількість годин інваріантної і варіативної складових | 37 | 37 | 38 | 40 | 38 | 190 |
Робочий навчальний план
КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний
ресурсно-методичний центр корекційної роботи та
інклюзивного навчання» Дніпропетровської обласної ради»
5-10 класів для дітей з тяжкими порушеннями мовлення
на 2019-2020 н. р.
Освітні галузі | Навчальні предмети | Кількість годин на тиждень | ||||||
5-а | 6-а | 7-а | 8-а | 10-а | 5-10 |
| ||
Мови і літератури | Українська мова | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 20 |
|
Українська література | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 |
| |
Англійська мова | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 15 |
| |
Зарубіжна література | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
| |
Суспільствознавство | Історія України | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
|
Всесвітня історія | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
| |
Правознавство (практичний курс) | - | - | - | - | 1 | 1 |
| |
Математика | Математика | 4 | 4 | - | - | - | 8 |
|
Алгебра | - | - | 2 | 2 | 2 | 6 |
| |
Геометрія | - | - | 2 | 2 | 2 | 6 |
| |
Природознавство | Природознавство | 1 | - | - | - | - | 1 |
|
Біологія | - | 1 | 2 | 2 | 2 | 7 |
| |
Географія | - | 2 | 1 | 2 | 1 | 6 |
| |
Фізика | - | - | 2 | 2 | 2 | 6 |
| |
Хімія | - | - | 1 | 2 | 2 | 5 |
| |
Мистецтво | Музичне мистецтво | 1 | 1 | 1 | - | - | 3 |
|
Образотворче мистецтво | 1 | 1 | 1 | - | - | 3 |
| |
Мистецтво | - | - | - | 1 | 1 | 2 |
| |
Технології | Трудове навчання | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 7 |
|
Інформатика | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 6 |
| |
Здоров’я і фізична культура | Основи здоров’я | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
|
Фізична культура | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 |
| |
Разом | 24 | 27 | 29 | 30 | 31 | 141 |
| |
Корекційно-розвиткові заняття | Корекція мовлення | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 27 |
|
Логоритміка | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
| |
Ритміка | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
| |
Лікувальна фізкультура | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 |
| |
Разом | 33 | 36 | 37 | 38 | 39 | 183 |
| |
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття, консультації | 1 – труд. навч. | 1 – іст. Укр. | 1 – труд. навч. | 2 – іспанська мова | 1 – УЖМ | 6 |
| |
Гранично допустиме навчальне навантаження на учня | 25 | 28 | 30 | 32 | 32 | 147 |
| |
Сумарна кількість годин інваріантної і варіативної складових | 34 | 37 | 38 | 40 | 40 | 189 |
|
Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру другого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальний план основної школи передбачає реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети.
Пояснювальна записка
до робочих навчальних планів учнів
з індивідуальною формою навчання
КЗО "Багатопрофільний навчально-реабілітаційний ресурсно-методичний центр корекційної роботи та інклюзивного навчання" ДОР" на 2019-2020 н.р.
Кількість учнів на індивідуальній формі навчання -5.
Робочі навчальні плани КЗО «Багатопрофільний навчально-реабілітаційний ресурсно-методичний центр корекційної роботи та інклюзивного навчання" ДОР" для учнів з індивідуальною формою навчання на 2019-2020 н.р. складено відповідно до наказу, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2019р. за №852/33823 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2016 року №8», «Про затвердження положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України №184/28314; листа Міністерства освіти і науки України від 05.08.2019р. «Щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти в 2019/2020 н.р.»; наказу МОН №814 від 26.07.2018р. «Про затвердження типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами»; наказу Міністерства освіти і науки України №816 від 26.07.2018р. «Про затвердження типової програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для учнів 1 класів з інтелектуальними порушеннями» та наказу Міністерства освіти і науки України №917 від 02.07.2019р «Про затвердження типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для учнів 2 класу з порушенням інтелектуального розвитку»; наказу МОН України №693 від 25.06.2018р «Про затвердження типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з особливими освітніми потребами»; наказу МОН №627 від 12.06.2018р. «Про затвердження типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти ІІ ступеню для дітей з особливими освітніми потребами» наказу.
В 2019-2020 навчальному році на індивідуальній формі навчання в закладі будуть навчатись 5 учнів.
Розділ 5
Особливості організації освітнього процесу та застосовування
в ньому педагогічних технологій
Соціальні перетворення в українському суспільстві докорінно змінили пріоритети в галузі освіти. Навчально-реабілітаційний центр потребує нових нетрадиційних ідей, теорій, що відповідали б оптимальному розвитку дитини, сучасним потребам людства, вдалій адаптації в суспільстві дітей з особливими освітніми потребами.
Створення ситуації успіху, сприятливих умов для повноцінної діяльності кожної дитини – основна мета, що покладена в основу технологій навчання. Незважаючи на розмаїття нововведень, основною формою організації навчальної діяльності залишається урок.
Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку: формування компетентностей; розвитку компетентностей; перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей; корекції основних компетентностей; комбінований урок.
Також передбачені екскурсії, віртуальні подорожі, квести, інтерактивні уроки (презентаційний урок), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки, урок-проект, презентаційний урок тощо. Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, забезпечуючи досягнення очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах з предмету. Перевірка та оцінювання досягнення компетентностей має здійснюватися у формі співбесіди, контрольного навчально-практичного заняття.
У закладі широко впроваджуються інформаційно-комунікативі технологій. Застосування ІКТ в освітньому процесі базується на загальному розумінні зміни ролі інформації та принципах інформаційної взаємодії в різних напрямках освітньої діяльності. Це дозволяє формувати позитивну мотивацію учнів до навчальної діяльності, критичне і логічне мислення, вміння приймати рішення, співпрацювати в команді, бути конкурентоздатними та впевненими особистостями.
Вчителями закладу створена модель уроків на основі синтезу оригінальних прийомів, елементів інноваційних педагогічних методик і інформаційно-комунікативних технологій та традиційних форм організації освітнього процесу. Розширено предметне навчальне середовище, створенні умови для оптимального розвитку навичок роботи з інформацією, формування вмінь і навичок.
Серед використовуваних засобів: мультимедійні презентації, мультимедійні карти, проекти, програмовані засоби навчання та інше.
Вчителі не тільки самі активно використовують інтернет-ресурси, сучасні інформаційні технології, але й забезпечують їх активне використання учнями, що важливо у процесі модернізації навчання в сучасній школі.
Розділ 6
Показники (вимірники) реалізації освітньої програми
Рівень досягнень учнів буде вивчатись: шляхом моніторингу знань, умінь і навичок з окремих предметів; проведення контрольних випробувань учнів.
Розділ 7
Корекційно-розвиткова робота
Мета: психосоціальний розвиток та корекція психофізичних порушень дітей з порушеннями слуху, мовлення, інтелекту, аутичного спектру.
Основними завданнями корекційно-розвиткових занять є:
- формування особистісних якостей дитини, розвиток і корекція всіх психічних процесів, сприяння психологічній адаптації та соціальної реабілітації дітей;
- розвиток та подолання порушень усного та писемного мовлення;
- корекція та розвиток рухових порушень та недоліків фізичного розвитку, формування вмінь диференціювати рухи відповідно до ступеня мускульних навантажень, темпу рухів, підпорядкування рухів музиці;
- формування навичок життєдіяльності в соціальному середовищі;
- соціальна адаптацію дітей;
- корекцію порушень розвитку;
- загальний фізичний розвиток у відповідності з їх можливостями.
Основні напрямки корекційно-розвиткової роботи: психомоторний та сенсорний розвиток, логопедичні заняття (розвиток мовлення), соціально-побутове орієнтування, логоритміка, розвиток слухового сприймання та формування вимови, лікувальна фізична культура, ритміка.
У роботі з цією категорією дітей важливо приділяти увагу формуванню у них певного обсягу знань, адекватність поведінки та вміння діяти у конкретних життєвих ситуаціях.
Розділ 8
Програмно-методичне забезпечення освітньої програми
Для виконання освітніх програм школи на 2019/2020 навчальний рік передбачено використання, затверджених Міністерством освіти і науки України, навчальних програм з усіх предметів інваріативної частини; курсів за вибором і факультативів варіативної складової, що забезпечує інтеграцію загальноосвітніх (основних і додаткових) програм, корекційно-розвиткових програм, у єдину освітню програму, що дозволяє одержати запланований результат освіти - "модель" випускника.
Розділ 9
Структура навчального року
Відповідно до статті 15 (розділ ХІІ ) Закону України «Про освіту» структура навчального року, тривалість навчального тижня, інші форми організації освітнього процесу встановлюються загальноосвітнім навчальним закладом середньої освіти у межах часу передбаченого програмою.
2019/2020 навчальний рік розпочинається 2 вересня 2019 року та закінчується 29 травня 2020 року. Орієнтовна структура навчального року: І семестр - з 02.09.2019 по 29.12.2020; ІІ семестр - з 13.01.2020 по 29.05.2020.
Канікули в Центрі планується провести у наступні строки:
осінні – з 28 жовтня по 03 листопада
зимові – з 30 грудня по 12 січня
весняні – з 23 по 29 березня
Свято Останнього дзвоника – 29 травня.
При складанні робочого навчального плану на 2019/2020 навчальний рік будуть деталізовані окремі розділи освітньої програми.